کد خبر : 104211 تاریخ : ۱۴۰۲ شنبه ۱۲ اسفند - 10:53
جزئیات حذف کروکی‌های قدیمی کاغذی معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: در حال حاضر برای دریافت خسارت تا سقف ۳۰ میلیون تومان اصلا نیازی به کروکی نیست.

سرهنگ احسان مومنی معاون اجتماعی پلیس راهور تهران بزرگ در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد:رسیدگی و تسریع دادن کار کروکی یکی از مزایای کروکی الکترونیکی است.

سرهنگ مومنی گفت: از ۱۳ آذر ماه امسال به صورت رسمی کروکی‌های الکترونیکی در پلیس راهور تهران بزرگ شروع شده است.

او گفت: وقتی شهروندی با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ تماس می‌گیرد، نزدیکترین مأمور به محل حادثه اعزام می‌شود و خود این سیستم منظم باعث تسریع در کار حضور به موقع مأمورین در محل می‌ شود.

معاون اجتماعی پلیس راهور تهران بزرگ بیان کرد: وقتی در محل حادثه افسر و کارشناس پلیس راهور، علت حادثه را مشخص کرد به جای آنکه در کاغذ‌هایی که چندین سال در آن کروکی‌ها را ترسیم می‌کردند از طریق تبلت و به صورت الکترونیکی این کار انجام می‌شود.

سرهنگ مومنی گفت: ترسیم کروکی از این روش خیلی زمان کمتری می‌برد. در برگه‌های کاغذی می‌بایست تمام اطلاعات مانند نام و نام خانوادگی، شماره وسیله نقلیه و .. نوشته می‌شد، ولی داخل این تبلت‌ها با یک شماره کد ملی اطلاعات راننده مقصر و غیر مقصر به صورت بر خط برای کارشناس ما نشان داده می‌شود.

او بیان کرد : در این تبلت‌ها اطلاعات وسیله نقلیه نیز نمایش داده می‌شود و افسر فقط کافیست اطلاعات وسیله نقلیه و علت تصادف را ثبت نماید. معلوم است که در کار ترسیم کروکی تسریع می‌گردد و نیازی نیست که کاغذی در این بین رد و بدل گردد.

معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ اظهار کرد: پیامکی برای راننده غیر مقصر ارسال می‌شود و وی با همین پیامک به بیمه شخص ثالث مقصر در حادثه مراجعه می‌کند و بیمه مکلف است که باشماره کد رهیگری که راننده غیر مقصر در اختیار دارد وارد سامانه خود شود و خدمات بیمه‌ای را به شخص غیر مقصر ارائه دهد.

وی گفت: در واقع شرکت‌های بیمه به صورت بر خط با این سامانه و تبلت‌ها در ارتباط هستند و سوابق را بررسی کرده و خسارت غیر مقصر را پرداخت می‌کنند.

سرهنگ مومنی بیان کرد: خوبی که ترسیم الکترونیکی کروکی‌ها دارند این است که از تصادفات صوری و صحنه سازی‌ها جلوگیری می‌شود. وقتی کروکی کاغذی بود برخی افراد شیاد و کلاه بردار کروکی کاغذی را دستکاری کرده و عدد‌ها و خسارت‌ها را جابه‌جا می‌کردند که در این کروکی دیگر این امکان وجود ندارد.

معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: وقتی اطلاعات فرد در سیستم وارد می‌شود به کارشناس ما اعلام می‌کند که این راننده چند بار تا به حال سابقه تصادف داشته و نمرات منفی او بررسی می‌شود و تمام سوابق فرد به افسر اعلام خواهد شد و از تصادفات صوری، جعل و کلاهبرداری جلوگیری می‌شود.

او بیان کرد: در حال حاضر برای دریافت خسارت تا سقف ۳۰ میلیون تومان اصلا نیازی به کروکی نیست. از زمانی که کار با این تبلت‌ها شروع شده همکاران بنده روزانه ۴۰۰ کروکی ترسیم و تنظیم کرده‌اند که قبل از آن آمار ترسیم کروکی کاغذی روزانه ۲۰۰ برگ بود.