کد خبر : 104212 تاریخ : ۱۴۰۲ شنبه ۱۲ اسفند - 11:12
رئیس سازمان امور مالیاتی خبر داد: اخذ مالیات از ۴ میلیون مودی از طریق خود اظهاری رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ۴ میلیون مودی با راه‌اندازی سامانه مودیان از طریق خود اظهاری اقدام به پرداخت مالیات می‌کنند.

سیدهادی سبحانیان در همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی کشور با بیان اینکه در اسناد بالادستی همواره اعلام شده است که باید از منابع و بودجه نفتی فاصله گرفته و به سمت منابع پایدار مالیاتی حرکت کنیم گفت: اما با این وجود بررسی‌ها نشان می‌دهد که دستاورد مهمی طی سال‌های گذشته در این حوزه به دست نیامده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا کشوری که نفت دارد باید مالیات پرداخت کند، گفت: نفت یک سرمایه است و باید برای آینده ذخیره شود و نباید صرف امور جاری کشور شود. همچنین قیمت نفت در اختیار کشور نیست و شیر نفت در اختیار نهاد‌های بین‌المللی است.

۵۰ درصد از منابع بودجه سالیانه از طریق مالیات تأمین شد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ حدود ۵۰ درصد از منابع بودجه سالیانه از طریق مالیات تأمین می‌شود که این عدد در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰ درصد بود گفت: در این حوزه با سؤالات جدی از منظر مردم مواجهیم. برای اینکه امر مالیات ستانی به یک امر لازم و ضروری در افکار عمومی تثبیت شود مستلزم آن است که دانشگاه‌ها و اندیشکده‌های ما به معنای واقعی کلمه به صورت تخصصی به این موضوع بپردازند.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید بدانند مالیاتی که می‌پردازند در حوزه زیرساخت‌ها و آبادانی کشور هزینه می‌شود گفت: بحث بعدی تربیت و به کارگیری مشاوران مالیاتی است که در سازمان دنبال می‌شود. استفاده از این مشاوران می‌تواند نقش مهمی را در ترویج فرهنگ مالیاتی در کشور ایجاد کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی، رویکرد دیگر را حرکت به سمت یک نظام مالیاتی داده مبنا و سیستمی اعلام کرد و گفت: در گذشته یک نظام مالیاتی سنتی داشتیم که هم اکنون با حرکت پرشتاب به سمت تکامل مبتنی بر داده می‌رویم. این منجر به رضایت خاطر مودیان می‌شود.

او با یادآوری این موضوع که اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان یکی از اقدامات در این زمینه است گفت: مالیات چهار میلیون مودی در مشاغل صرفا از طریق اظهار خود آن‌ها اخذ می‌شود. این هنر یک نظام مالیاتی مطلوب است که به گونه‌ای با مودی تعامل کند که مودی خیر و صلاح خودش را در اظهار درست بداند.

وی افزود: بخش زیادی از گلایه‌ها ناشی از میزان مالیات پرداختی نیست بلکه ناشی از تبعیضی است که ممکن است بین آن‌ها و دیگر افراد باشد. اما اگر بدانند همه چیز به صورت سیستمی محاسبه می‌شود قطعا نارضایتی‌ها از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه خدمات مالیاتی باید به صورت برخط ارائه شود گفت: مودیان باید بتوانند از منزل خودشان تکالیف مالیاتی را انجام دهند. در این راستا صدور گواهی‌های مختلف مالیاتی به صورت برخط، مالیات نقل و انتقال سهام غیربورسی به صورت غیرحضوری، مالیات بر ارث و برون سپاری خدمات مالیاتی، توسعه دفاتر پیشخوان، ارائه خدمات مالیاتی بر روی اپلیکیشن از اقدامات سازمان امور مالیاتی است.

به گفته سبحانیان، تکریم مودیان یک تکلیف در سازمان امور مالیاتی است. مرکز ارتباطات مردمی ۱۵۲۶ به صورت ۲۴ ساعته پاسخ‌گوی فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی است.

وی بیان کرد: استفاده از شرکت‌های دانش بنیان، سیستمی کردن فرایندها، جلوگیری از فرار مالیاتی با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان از محور‌های اصلی ما است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: سال گذشته برای شناسایی املاک لوکس تقریبا در کل کشور حدود ۱۰ هزار واحد را شناسایی کردیم که امسال موفق شدیم با ظرفیت یکی از شرکت‌های دانش بنیان فقط در تهران حدود ۱۲۰ هزار خانه گران قیمت را شناسایی کنیم.

وی بیان کرد: تمرکز بر دانه درشت‌ها یکی دیگر از رویکرد‌های اصلی ما است. ما به مودیان خرد فشار نمی‌آوریم. ۵۰ درصد مشاغل که مودیان خرد هستند مالیاتشان صفر مطلق شده است. ۹۰ درصد هم زیر ۲۰ میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کنند.

سبحانیان، اصابت مالیات بر فعالیت‌های غیرمولد را از دیگر رویکرد‌های سازمان امور مالیاتی است و گفت: ما باید طوری برنامه ریزی کنیم که افراد سود خود را در بازار‌های سفته بازانه نبینند. مجلس در این زمینه همکاری خوبی دارد.

او بیان کرد: قانون مالیات بر سوداگری و سفته بازی تا جای خوبی در مجلس پیش رفته و امیدواریم در این مجلس به انتها برسد و به مجلس بعد موکول نشود. همکاری دستگاه‌ها برای در اختیار گذاشتن این اطلاعات نیز مهم است.

وی با بیان اینکه لایحه مجموع درآمد در دولت تنظیم و به مجلس ارسال شده است. در این لایحه تلاش شده با کاهش نرخ، انگیزه سرمایه‌گذاری و تولید افزایش پیدا کند گفت: باید به سمت مالیات ستانی بیشتر از پرمصرف‌ها و کسانی که درآمد کمتری برای کشور ایجاد می‌کنند.