هلدینگ مهاجرتی ویستا
پرتاب موفق ۱۱ ماهواره امیدآفرین بود
رئیس جمهور:

پرتاب موفق ۱۱ ماهواره امیدآفرین بود

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه حضوردر فضا قدرت آفرین و امید آفرین است، اظهار داشت: تلاش کردند با تحریم ایران را متوقف کنند و در انزوا قرار دهند ولی این ۱۱ پرتاب موفق هم تحریم ها را شکست داد و هم طرح انزوای جمهوری اسلامی را با شکست مواجه کرد.

«آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» در آیین روز فناوری فضایی ایران صبح امروز (شنبه) با بیان اینکه ۱۱ پرتاپی که انجام شده هم تحریم‌ها را شکست داد و هم طرح انزوای جمهوری اسلامی را باشکست مواجه کرد، تصریح کرد: حرکت ماندگار عزیزان که در حوزه فضا انجام شده، حقیتا جلوه ما می‌توانیم است.

وی پرتاب ماهواره به فضا را با وجود همه تهدیدها و تحریم‌ها جلوه‌ای از عملی شدن شعار ما می‌توانیم توصیف کرد و گفت: این حرکت ارزشمند با همکاری جوانان و مختصصان، دانشگاهیان، نیروهای مسلح انجام شده و افتخار آفرین است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: ایران در رتبه ۴۵ بوده و امروز در رتبه ۱۰ کشور مطرح جهان درحوزه هوا و فضا قرار دارد، این صنعت را باید مورد توجه و حمایت قرار داد.

حضور در فضا چشم بینایی برای تصمیم گیران و تصمیم سازان ایجاد می‌کند

وی در ادامه در مدار ژئو قرار گرفتن را نقشه راه صنعت فضایی تعریف کرد و گفت: به نظر می‌رسد می‌توانستیم پیش تر از این، در این عرصه حضور فعال داشته باشیم و در سطح و مدار ژئو قرار بگیریم اما برخی‌ها نمی‌خواستند و این مهم نیست، مهم آن است که ملت ایران اراده کرده در فضا حضور قدرتمندی پیدا کند، ملتی که اراده کرده در ۲۲ بهمن به استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی و پیشرفت برای کشور دست یابد اکنون با اراده خود می‌خواهد بر اراده های دیگر فائق آید.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اینکه "۱۱ پرتاپ موفق آمیز در دل مردم امید ایجاد کرده" خاطر نشان کرد: آنها تلاش می‌کنند در امپراتوری های رسانه‌ای خود نا امیدی را القا کنند ولی دانشمندان ما نوآوری‌ها و ابتکارات و خلاقیتهایی را عرضه می‌کنند که هر کدام کارهای بزرگی است و جای تقدیر دارد.

رئیس‌جمهور داشتن برنامه را در عرصه فضا بسیار مهم دانست و بیان کرد: از سازمان فضایی تشکر می‌کنم؛ این سازمان نشان داده که برنامه دارد و گام به گام نشان داده‌اند که چگونه قرار است پیشرفت کنیم و به مراحلی برسیم که کشورمان از فضا در جهت تولید قدرت و ثروت استفاده کند؛ از امکانات حضور در فضا برای پایش حوزه کشاورزی، منابع آب، منابع طبیعی، اکتشاف معادن، حضور مرزها و پایش مرزها استفاده کنند و این کاربرد بسیاری در حوزه های اقتصادی و سایر حوزه‌ها دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: ما کوه‌ها و دریا و و موانع داریم ولی حضور در فضا می‌تواند ما را بر همه موانع فائق کند؛ همچنین در کشاورزی، صنعت و الکترونیک و مکانیک و سایر حوزه‌ها افزایش بهره وری را در پی دارد؛ این کارها اتفاق افتاده و بیشتر از این هم اتفاق می‌افتد.حضور در فضا برای بشر چشم بینا ایجاد می‌کند و می‌تواند کاملا رصد کرده و اطلاعات را برای تصمیم سازان و تصمیم گیران منتقل کند و موجب تصمیم گیری دقیق برای صاحبان حِرَف مختلف شود.

در صنعت فضایی میدان دادن بخش خصوصی اثربخش خواهد بود

رئیس‌جمهور با اشاره به حضور بخش خصوصی در صنعت فضایی، خاطر نشان کرد: یکی از میدان‌هایی که رهبری فرمودند و دولت را مکلف به انجام آن کردند، میدان دادن به بخش خصوصی است.ما نیز اعتقاد و باور داریم که کارهایی که با مشارکت مردم و بخش خصوصی انجام شود، حتما اثربخش خواهد بود؛ لذا پیشرفت در این حوزه نیازمند حضور فعال بخش خصوصی است.تعداد پرتاب‌ها و دقت آنها باید افزایش پیدا کند؛ تصاویری که از پایگاه چابهار پخش شد، حکایت از سرعت انجام کار دارد که انشاالله این پایگاه بتواند به عنوان مرکزیتی برای پرتاب تثبیت شود.

 

EXNOVIN
دیدگاه‌ها
در حال ثبت دیدگاه...

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.