هلدینگ مهاجرتی ویستا
هدفگذاری برای جهش کمی و کیفی صنعت خودرو

هدفگذاری برای جهش کمی و کیفی صنعت خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت از هدفگذاری جهش کیفی و کمی صنعت خودرو در سال ۱۴۰۳ خبر داد.

عباس علی آبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در حال پیگیری برنامه جامعی در صنعت خودرو هستیم که در سال جهش تولید، همزمان جهش در کیفیت و کمیت را شاهد باشیم.

علی آبادی ادامه داد: بدین منظور در نشستی با خودروسازان به طرحی دست پیدا کردیم تا با تلاش برای فراهم سازی ملزومات به وضعیت مطلوب کمی برای رفع نیاز بازار و عبور از تراز دست یابیم.

وی با اشاره به تعیین شاخص‌های کیفی برای خودروسازان با هدف رضایت مشتریان گفت: افزایش خدمات پس از فروش (گارانتی) در برخی خودرو‌ها از نتایج و تصمیمات اخذ شده در نشست با خودروسازان بوده است.

وزیر صمت عمل گرایی برای رفع چالش‌های صنعتی را مهم‌تر از صرف شنیدن و دانستن عنوان کرد و افزود: در گفت‌وگو‌هایی که با اصحاب صنعت، تشکل‌ها و به طور ویژه با صنعتگران به صورت روزانه داریم مشکلات شناسایی شده و در حال رسیدن به یک فهم مشترک هستیم. البته اقدامات خوبی انجام گرفته و یا در حال انجام است.

علی آبادی افزود: بدلیل اینکه کشور انرژی را به صورت اقتصادی در سبد مردم قرار نداده است مصرف انرژی در کشور ما از مصرف جهانی بیشتر است و در نتیجه این سرمایه به سهولت اسراف و اتلاف می‌شود.

وی فهم درست و اساسی مصرف انرژی را اقدامی عاجل عنوان کرد و گفت: اجرای فهم درست مصرف انرژی مستلزم مشوق‌هایی است به عنوان نمونه بازار دومی برای تأمین برق ایجاد کنیم که نفع آن به مردم برسد به طور نمونه اگر کسی برق را مصرف می‌کند بداند اختلاف فاحشی میان قیمت برق خانگی و برق صنایع وجود دارد و می‌تواند با صرفه جویی مازاد سرانه مصرف خود را بفروشد بنابراین باید ترتیبی اتخاذ کنیم که صنایع، برق خود را از مصرف کننده‌ها و با کمک وزارت نیرو تأمین کنند و حتی فروشنده برق تولیدی خود باشند و این موضوع را می‌توان به دیگر عوامل زیرساختی دخیل در تولیدِ صنایع همچون آب و گاز نیز تعمیم داد.

وزیر صمت به فراهم آوری شرایطی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش انرژی اشاره کرد و ادامه داد: درحال تأسیس شهرک‌هایی با هدف تولید انرژی هستیم که امتیازات خوبی برای صنایع فراهم می‌کند تا با سرمایه‌گذاری از مشوق‌هایی برای رفع ناترازی‌ها با منفعت اقتصادی بهره‌مند شوند.

وی افزایش بهره وری را اولویت دانست و گفت: در زمینه احداث نیروگاه و ایجاد ظرفیت‌های انرژی پس از انقلاب اقدامات بزرگی انجام شده، بیش از ۹۳ هزار مگاوات نیروگاه در کشور داریم و همینطور ظرفیت‌های تولید بزرگی در گاز براساس مقیاس جمعیت و وضعیت اقتصادی کشور داریم بنابراین در دستور کار قرار دادن طرح‌هایی که از محل افزایش بهره وری، انرژی مورد نیاز صنایع را تأمین می‌کنند از اهمیت بیشتری برخوردارند، از طرفی هم در حال فراهم آوری مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاری صنایع در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر هستیم.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص چالش تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان در بورس کالا گفت: تصمیمات خوبی در این زمینه گرفته شده که به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.

 

EXNOVIN
دیدگاه‌ها
در حال ثبت دیدگاه...

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.