هلدینگ مهاجرتی ویستا
گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ما نیستند
کنعانی:

گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ما نیستند

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ما نیستند و نه از ایران دستور می‌گیرند و نه ما به آنها دستورالعمل می‌دهیم.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری گفت: بر اساس آمار رسانه‌ها و اعلام مدیر بخش غزه در صلیب سرخ، با فاجعه وحشتناک در غزه مواجه هستیم. مردم روز و شب تماس می‌گیرند و تقاضای رسیدن به جایی امن دارند. سازمان جهانی بهداشت هم وضعیت بیمارستان شفا را وحشتناک اعلام می‌کند، این سخنان عالی‌ترین مقامات بین‌المللی درباره مناطق بحران زده است.

او گفت: چه کسی باید به این اظهارات توجه کند، غیر از رژیم صهیونیستی و حامیان آن؟ چه کسانی مسئول وضعیت بیمارستان شفا هستند غیر از رژیم جنایتکار صهیونیستی و دولت آمریکا؟ در همه جای دنیا در برابر بیمارستانی‌ها تابلوی بوق زدن ممنوع می‌گذارند، اما در غزه در اوج وحشی گری بیمارستان شفا را مورد تهدید قرار داده‌اند.

کنعانی گفت: دنیا برای رژیم صهیونیستی یک علامت جدید طراحی کند حمله با گلوله و موشک به بیمارستان‌ها ممنوع. رژیم صهیونیستی با کمال وقاحت بیمارستان‌های غزه را بمباران و موشک باران کرده است و با کمال بی شرمی و در اوج وحشیگری بیمارستان شفا در غزه را در محاصره کامل قرار داده است. این وظیفه دنیاست که باید در برابر افسار گسیختگی رژیم صهیونیستی بایستد.

سخنگوی وزرات امور خارجه افزود: جهان از دیدن تصاویر این جنایات به خود می‌لرزد، امیدواریم که دنیا به خود بیاید و اجازه استمرار بیشتر این جنایات را ندهد و به درخواست کمک مردم غزه توجه کند و اقدام عملی داشته باشد. امیدواریم این اتفاق رخ دهد و دولت‌هایی که تا امروز مانع توقف جنگ شدند اجازه دهند شورای امنیت سازمان ملل به وظیفه خود در راستای تحقق صلح عمل کند.

کنعانی تصریح کرد: وزارت خارجه از آغازین روز حمله به غزه اقدامات در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و... را آغاز کرده است، ما اعلام کردیم که اقدام مردم غزه حق مشروع از منظر حقوق بین‌الملل مورد تأیید همه ملت هاست.

او ادامه داد: تلاش جمهوری اسلامی ایران از منظر بین‌المللی بوده است که دولت‌ها بتوانند مجامع بین‌المللی را متقاعد کنند تا وحشی گری رژیم صهیونیستی متوقف شود. مکالمات تلفنی رئیس‌جمهور با تعداد قابل توجهی از سران کشورها و تلاش برای فعال تر کردن سازمان همکاری اسلامی که شاهد برگزاری اجلاس فوق‌العاده این سازمان در جده بودیم. در حوزه سازمان ملل نامه‌هایی که وزیر خارجه به دبیرکل سازمان ملل نوشت و طرح موضوع در نشست های مختلف در سازمان ملل و درخواست از کشورهای عضو شورای امنیت برای ایفای نقش آنها.

کنعانی گفت: در تمام این رایزنی‌ها چهار موضوع اصلی در صدر بود که اول توقف جنگ، رفع محاصره و گسیل کمک های انسانی، مقابله با اقدامات قهری در زمینه کوچاندن مردم غزه، رایزنی های متعدد با دولت مصر در زمینه بازگشایی گذرگاه رفح، سه دور گفت‌وگوی وزیر خارجه با همتای مصری و دیدار خوبی که در حاشیه جلسه سران کشورهای اسلامی قرار گرفت، مجموعه این تلاش‌ها را با جدیت ادامه دادیم. خوشبختانه در حوزه مردمی هم ملت ایران نشان دادند که حامی مردم فلسطین و مخالف جنگ تحمیلی علیه مردم غزه هستند، تشکر می‌کنم از اقدامات خوب هنرمندان ما و مکاتبه‌ای که از دبیر کل سازمان ملل انجام شد.

جزئیات پیگیری حق آبه هیرمند

وی در پاسخ به سؤالی درباره سفر هیئت طالبان به ایران و حق آبه هیرمند بیان کرد: در بحث حق آبه این موضوع توسط مقامات ایرانی در سطوح مختلف مطرح شد، این سفر در جهت تقویت مناسبات تجاری دو کشور بود و همانطور که نماینده ویژه ما در امور افغانستان اشاره کرد، ایران تلاش کرده تا به عنوان یک کشور دوست در کنار ملت افغانستان قرار بگیرد تا شرایط معیشتی این مردم بهبود یابد. مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف باید ارتقا یابد و نتایج سفرها امید بخش بوده و پنج سند در پایان این سفر امضا شده است . مجموعا این سفر موفق بود تا دو کشور در چارچوب منافع اقتصادی همکاری خود را تقویت کنند.

روند مذاکرات در شورای همکاری کشورهای اسلامی

این دیپلمات کشورمان درباره روند مذاکرات در شورای همکاری کشورهای اسلامی بیان کرد: نفس برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی یک توفیق بود و در نتیجه تلاش های ایران برگزار شد. اینکه ملت‌ها در سراسر جهان در یک ماه درخواست داشتند تا دولت های اسلامی اقدام لازم را برای حمایت از مردم فلسطین انجام دهند در مقر سازمان همکاری اسلامی نشان از این دارد که دولت‌ها هم به صورت ملی این اهتمام را نشان دادند که با این اجتماع ملی در ریاض در قضیه فلسطین اهتمام لازم را دارند. در همین چارچوب مفاد بیانیه‌ای هم که صادر شد قوی و متین بود. در موضوع حمایت از فلسطین و درخواست پایان بخشی به حملات رژیم صهیونیستی و ضرورت گشایش مسیرهایی در نواز غزه، پیگیری حقوقی جنایتکاران رژیم صهیونیستی از موارد مهمی بود که در این نشست مطرح شد.

او افزود: اینکه آیا این نشست کافی بوده باید گفت که لازم بوده و نیازمند پیگیری و اجرای مفاد دارد. ملت فلسطین توقع دارد در زمینه های عملی هم اقدامات لازم صورت بگیرد، هم در سطح رئیس‌جمهور، هم در گفت‌وگوهای دیپلماتیک این موضوع مطرح شد که کشورها از ظرفیت های تحریمی خود در مقابله با رژیم صهیونیستی اقدام کنند. ایران امیدوار است کشورها در زمینه اعمال فشار از ظرفیت های خود استفاده کنند، ایران در سازمان اکو نیز مواضع خود را بیان کرده است، فلسطین بخش قابل توجهی از مذاکرات است. دنیا نسبت به فلسطبن مسئولیت دارد.

گروه های مقاومت در منطقه نه از ایران دستور می‌گیرند و نه ما به آنها دستورالعمل می‌دهیم

کنعانی در باره احتمال ورود ایران به جنگ غزه گفت: آمریکایی‌ها به دنبال فرافکنی هستند و همواره اتهامات بی اساسی را همچون دستور گرفتن نیروهای مقاومت از ایران را مطرح و بر مبنای آن قضاوت می‌کنند. گروه های مقاومت در منطقه نه از ایران دستور می‌گیرند و نه ما به آنها دستورالعمل می‌دهیم. آنها شخصا تصمیم می‌گیرند. آمریکا به اقدامات غیر قابل قبول خود در حمایت از رژیم صهیونیستی توجه کند، ایران همواره در زمینه عدم حمایت از جنگ تاکید کرده است، اما حمایت های بدون شرط آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستب می‌تواند باعث گشوده شدن جبهه های جدید شود.

او افزود: آمریکا باید درک کند که تنها با توقف فوری جنگ و رفع محاصره می‌تواند از احتمال گسترش جنگ در منطقه جلوگیری کند و کاملا به رفتار رژیم صهیونیستی و حامی اصلی آن یعنی آمریکا بستگی دارد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره ممانعت رژیم صهیونیستی در زمینه ارسال کمک‌ها به غزه گفت: کمک رسانی به غزه تحت تأثیر ممانعت رژیم صهیونیستی وضعیت بحرانی ایجاد کرده و کشور‌های کمک کننده نیز به دلیل ممانعت از ارسال کمک‌ها نتوانستند کمک‌های لازم را به مردم غزه برسانند و میزان کمک‌های ارسالی به مثابه قطره‌ای در برابر دریاست و نشان از این دارد که همه اصول و قوانین بین‌المللی توسط رژیم صهیونیستی درحال نقض شدن است.

وی درباره احتمال جنگ هسته‌ای و اینکه چه کسی پاسخ‌گوست گفت: این سؤال ما از مجامع بین‌المللی نیز بوده است. بمب‌های فسفری و سلاح‌های ممنوعه به طور جدی مسئولیت سازمان جهانی است که باید به این موضوع توجه کند.

کنعانی در پاسخ به اینکه آیا ایران از مقاومت پشتیبانی نظامی می‌کند گفت: حمایت ایران از مقاومت پوشیده نیست و مقاومت ضد صهیونیستی را در منطقه یک مقاومت مشروع می‌دانیم بر ضد رژیمی که جنگ‌های متعددی را بر مردم منطقه تحمیل کرده است. خوشبختانه گروه‌های مقاومت از توانمندی‌های زیادی برای دفاع از خود برخوردارند و ادعا‌های رژیم صهیونیستی واهی است تا شکست مفتضحانه خود را از مقاوت توجیه کنند. عملیات طوفان الاقصی نشان داد که محور مقاومت توانایی طراحی اجرا و تأثیر گذاری دارد که رژیم صهیونیستی را در عمل دچار اتفعال کند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: درباره پرونده ساخته شده درباره آقای نوری دیدگاه ما روشن است و خواستار آزادی بدون قید و شرط وی هستیم. امیدواریم رایی که از روند دادگاه‌ها صادر می‌شود عادلانه و دال بر تبرعه وی باشد این موضوع همواره جزو پیگیری‌های ما بوده است.

او درباره سفر رئیس‌جمهور به ترکیه گفت: در باره برنامه‌های این سفر باید در زمان سفر حرف زد.

 

EXNOVIN
دیدگاه‌ها
در حال ثبت دیدگاه...

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.